Marvel’in En Büyük Başarısı : Ultimate Alliance


Yakın zamanda yeni Avengers oyununun betası duyurulunca oyuna bir göz attım ve bir anda çocukluğuma, Marvel: Ultimate Alliance'a döndüm. 2006’larda bir yerde olması lazım, kuzenlerimin Playstation 2’sinde oynuyorduk bu oyunu. Hatta nedendir o zaman bilmesem de save yapamadığımız için her oturuşta en baştan başlamak zorunda kalıyorduk oyuna ve biz her defasında zevkle oynuyorduk. 


Bu duygusal girişten sonra eğer bana gelip de sen neler yaşadın da bunu bloga yazıyorsun diye sorsanız, cevabım da muhtemelen günümüzde hala bu düzeyde oyun bulmakta zorlandığımız olurdu. Evet hepimiz kabul ediyoruz, oyun teknolojisi gerçekten gelişti. Oynanış olsun, hikaye anlatımı olsun. Özellikle PS4’ün Spiderman oyunuyla görüyoruz bunu. Ama yine de eksik bir şeyler var. Ne olduğunu açıkçası ben de çözemedim, belki de sadece o yılları özlüyoruz. 

Çocukluğumuzu yad ettikten sonra oyuna dönersek, Ultimate Alliance denince aklıma ilk başta efsane introsu geliyor her zaman. Karakterlerin kişiliklerini diyalog ve sinematikler esnasında güzel anlatmıştı Ultimate Alliance. Wolverine’in Cap’i tersleyip aksiyona atlaması, Spiderman’in her zamanki efsane girişi ve hareketleri halen izlediğimde güldürür beni. 


Oynanış kısmı yüzümüzü güldürmüyor sanılmasın, oyun içinde de oldukça başarılı ilerliyor Ultimate Alliance. Oyun boyunca 4 karakteri yönetiyorsunuz ve yanınızdaki arkadaşla da karakter değişebiliyorsunuz. Oyun boyunca sürekli karakter değişebiliyor, ilerlededikçe de ek kostümler, gizli karakterler açabiliyorsunuz. Lego Marvel oyunlarının da en büyük artılarından biri bu. 


Marvel Ultimate Alliance'deki tüm kahramanlar

Her karakterle ilgili bir boss fight var diyebiliriz oyunda, benim en zevkli bulduğum fight Mysterio ile ilgili olandı. Klasik Mysterio sahnesi, 5-6 tane sahte Mysterio içinden doğrusunu bulup pataklıyordun. Bir de M.O.D.O.K fighti vardı, en sinir olduğum. Karakteri de sevmem zaten hiç, üstüne o yaşta bir çocuğa kimya sorusu sorunca iyice uyuz oluyordunuz karaktere.


Gerçekten sinematik sahneleri olsun, oynanış, karakter tasarımları, hepsi 2006 yılında yapılan bir oyuna göre oldukça harikaydı. Zamanında da epey tutan bir oyundu. Hatta o kadar tuttu ki, her ne kadar ilk oyundaki seviye ilerleyemese de seriye 2 oyun daha çıkardılar sonra, hatta son oyunu geçen sene çıktı. Buna gerek var mıydı bilinmez, çünkü bu kadar saçma bir devam olmasaydı zaten ilk oyun günümüzde hala efsane olarak anılacaktı.

Şimdi yazının en başına döndük, belki de bu yeni Avengers oyunu yıllardır hasret olduğumuz o Ultimate Alliance atmosferine dönmemiz için bir fırsat. Her ne kadar fazla umudum olmasa da umarım Ultimate Alliance ve Lego Marvel karışımı bir deneyim alırız yeni oyundan da :)

Yorum Gönderme

0 Yorumlar