ÇITIR DİZİ ARAYANLARA MÜKEMMEL ÖNERİ: ALEX RIDER


    Sekiz bölümlük ilk sezonuyla değil, oyuncular arasında Haluk Bilginer ismiyle dikkatimi çeken bu diziyi başladığım gün bitirmemden tutun da, sadece yemek ve ihtiyaç molası vermek için durdurduğum harika bi dizi olduğunu düşünüyorum. Spoiler vermeden önce birazcık konusundan ve nereden geldiğinden bahsedelim o zaman.

    Kitap uyarlaması bir dizi olarak gayet başarılı bi uyarlama olduğunu düşünüyorum şahsen, bir iki yerde farklılıklar olsa da %90' ı kitaba uygundu dizinin ve kitapları okumuş olan biri olarak bu gerçekten hoşuma gitti. Farklı kısımlara ve neden farklı yapıldığına (kendi tahminlerim) spoiler uyarısıyla da değineceğim biraz aşağılarda.


 Dizinin konusu 14 yaşında bi ergen olan Alex. Amcası öldükten sonra şüpheli görünen bu ölümü araştıran Alex, yaptığı araştırmayla amcasının salında hiç de tanıdığı kişi olmadığını fark ediyor. Amcasının İngiliz istihbarat servisi MI6' in gizli kuruluşunda ajan olduğunu öğrenen Alex, bu küçük araştırması sırasında amcasının meslektaşlarının dikkatini fazlasıyla çekiyor olsa gerek ki, hemen sahaya ajan olarak sürülmesiyle dizimiz başlıyor. 


Evet aslında iki buçuk üç saatlik bir filme konu olabilecek bir hikayenin işlendiği bu dizide olaylar birazcık yavaş gelişiyor diyebiliriz fakat bütün olaylara, tam anlamıyla hepsine, tüm detaylarıyla hakim olmamızı sağlıyor bu yavaşlık. Dizide yapılan her şey mantık çerçevesinde ilerliyor aslında. Diziyi ucuz, basit bir yapım olmaktan öteye geçiren kısım da bu zaten. Tabiki her aksiyon filminde/dizisinde olduğu gibi sıra dışı şeyler de görmüyor değiliz fakat dediğim gibi, hepsi mantık çerçevesinde işleniyor bu olayların.    Gelelim spoilerli kısıma. Burda aslında dizi hakkında kendi görüşlerimi de belirtmek istiyorum bir miktar. Yukarıda bahsetmiştim, kitaptan 1-2 küçük farkı olduğuna dair peki nedir bu farklar? Öncelikle kitabımızda Alex' in amcasının ölümü arabada vurulmasıyla gerçekleşiyor ve bu ölümden sorumlu olan şeyin Point Blanck' le bi alakası yok. Ancak bu konu aynı ismi taşıyan başka bir filmde işlendiği için yönetmen ve yazar dizimizde bu şekilde öldürmeyi tercih etmiş amcayı sanırsam. Ki ilk kitabın konusuyla da başlamıyor dizi ve bunun da aynı sebepten olduğunu varsayıyorum. 


    Dizi daha ilk bölümden aslında Alex' in çok yetenekli olduğunu bize gösteriyor. Tom' un telefonunu okuldan kaçırmak için okula çatıdan girmesi hem ne kadar atletik olduğunu hem de arkadaşları için pek çok şeyi göze alabildiğini gösterse de, pek akıllıca hareket ettiğini söyleyemiyoruz her zaman. Keza dizide de sıkça karşılaşıyoruz Alex' in fevri tavırlarının başına açtığı sorunlarla. Gerek ajan hayatında, gerekse özel hayatında kendine belayı çekmekte hiç zorlanmıyor karakterimiz

.

    Ve asıl önemli olay, İngiliz dizisinde oynayan bir Türk : Haluk Bilginer. Her ne kadar kötü adam karakterini canlandırsa ve ikinci sezonda göremeyecek olsak da, Haluk Bilginer bu role gerçekten çok yakışmış. Gerek ses tonu, gerek aksanı ve konuşma stili, hareketleri ve yüzüyle 10/10 olmuş gerçekten bu rol Haluk Beye. Ve evet dizi ikinci sezon onayını almış! Ama sevinmek için biraz erken olabilir çünkü ilk sezonu 20 Hazıran 2020 de çıkan dizimizin ikinci sezonu ne zaman çıkı,acak hiç bilmiyoruz.

    Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça, sağlıcakla kalın.
    

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)