Nasıl Profesyonel Bir Valorant Oyuncusu Olunur?


Eğer profesyonel bir Esports oyuncusu olmak, kendini meydanlarda göstermek istiyorsan senin için doğru oyun ve doğru yer! Riot Games’in yeni FPS oyunu Valorant bildiğiniz gibi henüz betada ve oyuna isteyen herkes erişemiyor. Oyunun betasına katılmak için önce bir yayıncıyı izleyerek key drop’u kazanmanız gerekmekte.

Bunun konuyla ilgisi ne dediğinizi duyar gibiyim. İşte fırsat ayağınıza geldi, oyun daha yeniyken, oyuncular, karakterler yerine oturmamışken, oyunu çözüp kendinizi profesyonel arenalara atmak o kadar da hayal değil! Yapmanız gerekenler şu şekilde;


  • Yeterli Donanıma Sahip Ol
  • Valorant’ı Çöz
  • Düzenli Antrenman Yap
  • Kitle Oluştur
  • Yeteneğini Kanıtla

1) Yeterli Donanıma Sahip Ol

Bu işimizin en basit kısmı aslında, çünkü oyun pek donanım istememekle beraber hatta gözlemlediğim kadarıyla CSGO’dan bile daha rahat çalışıyor düşük sistemlerde. Yani bu madde sizi korkutmasın, üstelik oyunun boyutu da sadece 3 GB .


2) Valorant’ı Çöz


Oyun daha birkaç haftadır piyasada olduğu için ortalıkta düzgün kaynak bulmak zor. Ayrıca çoğu oyuncu CSGO’dan gelme olduğu için konsept biraz ters gelebilir. Oyuna yeni olanların ilk yapması gereken şey Twitch.tv üzerinden oyunu Try Hard (aşırı ciddiye almak) oynayan yayıncıları izlemek, nerede hangi karakterle duruyor, hangi skill nasıl kullanılır bunları öğrenmek olmalı. Şuan için az karakter ve harita olduğundan ne kadar erken yayılırsanız işiniz de o kadar kolay olacaktır. 3) Düzenli Antrenman Yap


Disiplin her spor dalında olduğu gibi burada da olmazsa olmazımız. Ne kadar yetenekli olursanız olun unutmayın, işleyen demir ışıldar. Her gün düzenli ve yoğun bir şekilde maç atmalı, elinizi sıcak tutmalı, aiminizi ve refleksinizi kuvvetlendirmeniz gerekmekte. Ayrıca ciddiyeti de asla elden bırakmamalısınız. Her zaman “Daha ne kadar iyi oynayabilirim?” sorusunu kendinize sormalı ve üstünüze kata kata ilerlemelisiniz. 

4) Kitle Oluştur


Oyunda belli bir seviyeye ulaştıktan sonra, kendinizi hazır hissettiğinizde artık sesinizi de duyurmaya başlamalısınız. Tabiki de şuan için bunun en kolay yolu Youtube ve Twitch ancak yayıncılık biraz daha zahmetli olduğundan Youtube üzerinden gitmenizi öneririm. 

Oyun içindeki iyi anlarınızı ve ilginç olayları komik editlerle taçlandırıp Youtube ortamına sürün, videolarınızı da Valorant gruplarında paylaşın ki daha hızlı yayılsın. Eğer gerçekten kaliteli bir oyuncuysanız -ki karakteriniz de oldukça önemli, kimse toxic bir oyuncuyu sevmez- emin olun ki kısa sürede iyi işler çıkartacaksınız Youtube’da. 

5) Yeteneğini Kanıtla


Ben her şeyi yaptım, oyunda iyiyim, kitle de oluşturdum ama şimdi ne yapacam? Burdan sonrası oldukça basit. ESL başta olmak üzere online olarak gerçekleşen her turnuvaya katılmaya çalış, liglere katıl -örneğin CSGO’daki Faceit- oralarda yükselmeye bak. Çevrende LAN (Yerel Ağ) turnuvası varsa onları da kaçırma, onlarda da derece yap. 


Bir önceki maddede bahsettiğim oluşturulan o kitle ile başarıların daha çok konuşulacak ve gündeme oturacak. Şuan için turnuvalar sık olmayacak olsa da ileriki zamanda epey turnuva olacak, benden demesi. 


Valorant’ta profesyonel bir oyuncu olmak için yapman gerekenleri sıraladık, umarım işine yaramıştır. Bu tarz içeriklerimizden haberdar olmak istersen Discord veya Instagram adresimiz sitede mevcut. Ve son olarak unutma; her şeyin başı azim...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar