Bedava Çizgiroman Günü Ertelendi!

Free Comic Book Day, yani Bedava Çizgiroman Günü yaklaşıyor da ne günü bu? Ne zaman, nerede? Türkiye'de bedava çizgiroman günü var mı? Merak etmeyin, tüm cevaplar bizde...

Free Comic Book Day Nedir?

Yabancıların şu meşhur Comic-Con'larını bilirsiniz, oyuncular, yönetmenin toplanıp yaptığı paneller hani. Heh bu da öyle bir şey ama burada oyuncu yok, çizgiroman ve çizer var. Süngerbob'tan Street Fighter'a, oradan Avatar'a sürüyle çizgiroman mevcut.

Bu samimi çizgiroman buluşmalarında ne oluyor peki? Genelde yerel çizgiroman dükkanlarının da katıldığı bu etkinlikte dükkanlar, hoş indirimler, minik hediyeler verebiliyor ve dahası o güne özel basılmış sayılı çizgiromanları ziyaretçilere sunabiliyor. Böylece hem tanınmamış eserlerin tanınması, hem de çizgiroman piyasasının canlanması sağlanıyor.

Free Comicbook Day heyecanından bir kare


Ne Zaman, Nerede?

Sam Raimi'nin Spiderman filmiyle açılışını yapan bu etkinlik 18 senedir devam etmekte ve Kuzey Amerika'da yoğun  bir ilgi görmekte. Tabiki bu etkinlik sadece Kuzey Amerika'ya özgü değil. Üstelik yerel dükkanların yanısıra; Funko, Marvel gibi büyük şirketler de büyük destekler de bulunuyor.

Her sene mayısın ilk cumartesisinde düzenlenen etkinlik için bu sene tarih 2 Mayıs denmişti ancak tabiki korona virüsünden nasibini aldı ve ertelendi. Şuan için net bir tarih verilmedi. Peki bu sırada Türkiye'de işler ne alemde?


Türkiye'de Bedava Çizgiroman Günü

Aşırı boyutta olmasa da Türkiye'de de büyük bir ilgi var çizgiroman sektörüne. Hatta aşırı var diyelim biz. Bizde ise ismi ''Beleş Çizgiroman Günü'' diye de geçen bir etkinlik bu. Fazla detaya sahip olmasam da İstanbul'da düzenlendiğine şahit olmuştum bir defasında bu işin. Zahiri ve Arkabahçe şahit olduğum isimlerden tabi sadece bu değil. 

Özellikle TÜYAP kitap fuarlarında da Çizman, Arkabahçe, Gerekli Şeyler gibi büyük isimler oluyor her zaman ve bunların yanında da küçük dükkanlar da gelebiliyor fuara. Eğer daha ucuza İngilizce ve Türkçe çizgiromanları toplamak, minik hediyeler istiyorsanız güzel Tüyap yerinde bir seçenek olacaktır.Henüz sırada belirlenmiş bir etkinlik olmasa da dükkan bazında olacak gelişmeler için çizgiroman dükkünlarını sosyal medyadan takip altına alabilirsiniz, diyerek yazımızı sonlandırıyor ve hepinizin 23 Nisan'ını en içten dileklerimizle kutluyoruz...

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Okuma kültürüyle ilgili. Ne kadar çok okuyan insan olursa böyle günler yurtdışında yapılanlar gibi bizde de geniş çaplı düzenlenebilir. O güne kadar böyle devam ne yazık ki.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Hoş yorumun için teşekkürler, son zamanlarda bir gelişme var bu konuda. Bakıcaz artık nereye gidiyor çizgiroman kültürü

      Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)