Mutlaka Okunması Gereken 9 Spiderman Çizgiromanı


 Eğer çizgiroman okumaya başlamayı düşünüyor ama nereden başlayacağını bilmiyorsan, konusu açıldığında da az da olsa karaktere hakim olmak istiyorsan doğru yerdesin. Bugün sizler için mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğümüz Spiderman hikayelerini derledik, buyrun efendim. İşte kronolojik olarak 700 sayılık The Amazing Spiderman'de Peter'in başından geçen en önemli hikayeler...


Spiderman No More

Spiderman 2 filminde de aynı konuya yer edilen o efsane paneli okumuş muydunuz? Hakettiği saygıyı göremediği için Peter süper kahramanlığı bırakmayı deniyor ve bir süre de olsa başarıyor. Peter, normal bir hayat sürerken Kingpin'de yer altında yükselmeye devam ediyor. Hikaye The Amazing Spiderman #50-52'de işleniyor.

The Six Arms Saga


Morbius'un tanıtıldığı bu hikayede kahramanımız Peter, gitgide bir örümceğe dönüşmeye başlıyor ve 4 adet yeni kol çıkarmaya, kıllanmaya başlıyor. Hafif tiksinç ama bir o kadar da güzel hikaye, The Animated Series'te de konu edinmişti. Hikaye The Amazing Spiderman #100-102'de geçiyor.

                                                     

The Night Gwen Stacy Died
Tüm Marvel çizgiromanları arasında en üzücü hikaye desek birçok kişi bu hikayeyi gösterir. Peter'ın sevdiği kızı ellerinde kaybettiği bu hikaye de The Amazing Spiderman 2'de kullanılmıştı. Green Goblin, yani Norman Osborn bu hikaye ile Spiderman'in en büyük düşmanı olduğunu da kanıtladı. Eğer bunu okuyup da üzüldüyseniz uyarayım, daha kötüleri de geliyor!  Hikayenin geçtiği yer The Amazing Spiderman #121-122


Secret Wars


Tüm Marvel karakterlerini içine alan 12 sayılık bu crossover, evreni inanılmaz bir event. Beyonder adlı kozmik bir varlık tüm evrenden bir avuç kahraman ve kötüyü alır, Battleworld denilen mekana götürür ve adeta kafes dövüşü yaptırır. Birçok yeni karakterin tanıtıldığı event, yine Spiderman Animated Series'te konu alınmıştır. 

The Amazing Spider-Man #251–252, The Avengers #242–243, Captain America #292, The Incredible Hulk #294–295, Iron Man #181–183, The Thing #10–22, Fantastic Four #265, Marvel Team-Up #141, Thor #341 and 383, The Uncanny X-Men #178–181,
Kraven's Last Hunt

En karanlık Spiderman çizgiromanlarından biri olan bu eser, olaylara farklı açılardan yaklaşarak eşsiz bir deneyim sunuyor okuyucuya. Olayı özetlemek gerekirse, Kraven, Spiderman'i öldürüyor ve kelimenin tam anlamıyla gömüyor! Yokluğunda onun kostümüyle suçluluları ağır bir şekilde cezalandıran Kraven, iki hafta sonra Peter'ın mezardan çıkıp gelmesiyle şoka uğruyor. 

Her ne kadar öldürememiş de olsa Kraven, son avını da tamamladığını söylerek Peter'a saldırmıyor ve polise tüm suçlarını itiraf ederek intihar ediyor. Peter'ı derinden sarsan bu olay rüyalarına da giriyor, hatta her şeyle dalga geçen Peter'ın seri boyunca Kraven konusunda espri bile yapmamasına sebep oluyor.

Web of Spiderman #31-31
The Amazing Spiderman #293-294
Spectacular Spiderman #131-132
Amazing Spider-Man: Soul of the Hunter #1

Civil War

-tıklayarak büyüt-

Tony ve Steve arasında yaşanan tartışmaların büyüyüp Avengers'a hatta tüm Marvel evrenine yayılması üzerine yaşanan iç savaşı anlatan bir diğer devasa event. Burada asıl önemli nokta,  Tony'in ısrarı üzerine safında bulunan Peter'in kimliğini tüm dünyaya açıklaması ve dikkatleri üzerine çekmesi. Bunun üzerine Kingpin tarafından tutulan bir suikastçı May Hala'yı vuruyor ve Spiderman için işler kontrolden çıkmaya başlıyor!
Back in Black
Aunt May'in vurulması üzerine deliye dönen Peter, simbiyota tekrar geri döner. Suikastçıyı tutanın Kingpin olduğunu öğrendiği gibi soluğu Kingpin'in olduğu hapishanede alır ve onu eşek sudan gelene kadar bir güzel döver. Peter bu hikayede neredeyse maskesini hiç çıkarmaz, bu bir nevi öfke ve intikam duygusunu gösterme amacıyla yapılmıştır ve bir sayıda 9 farklı kanunu çiğner!

The Amazing Spiderman #539-543
One More DayOkurken gözlerimin dolduğu sayılı hikayelerden biridir benim için One More Day. Peter tüm Marvel evrenini gezmesine rağmen halasını kurtarmanın bir yolunu bulamaz. Tam umudunu kesmişken küçük bir kız çocuğu görür Peter, kız kaçar. Bu sırada karşısında şeytan Mephisto belirir. Ona bir anlaşma sunar ve karşılığında Peter'in ruhu yerine aşkını istediğini söyler. Duygu dolu anlardan sonra Peter teklifi kabul eder, bu sırada Şeytan Mephisto, demin gördüğü kızın az önce vazgeçtikleri evliliklerinden olan çocukları olduğunu gösterir. Artık çok geçtir ve Peter & MJ son bir kez sarılıp yine birbirlerini bulacaklarını söyler. ''Face it Tiger, you just hit the jackpot'' ile hikaye biter. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmamış, Harry ve birçok ölen karakter geri gelmiştir. Bir nevi evren sıfrlanmıştır bu vasıtayla.

The Amazing Spiderman #544-545SON! Dying Wish Suicide Run 
 The Amazing Spiderman #700 ile 50 yıllık Spiderman macerası son buluyor, ama nasıl son! Doctor Octavius ile bedenleri değişen Peter, Doktor'un  hapiste ve ölmekte olan vücudunda hapsoluyor. Yaşamak içinse sadece birkaç saati var! Çabalarına rağmen bedenine dönemeyeceğini anlayan Peter, bari giderken onu da götüreyim diyor ama başarısız oluyor. Peter öleceği zaman bir anlığına Doctor'un zihnine girmeyi başarıyor ve onun bunca sene yaşadığı şeyleri hatırlamasını sağlıyor. Spiderman'in anılarını zihninde yaşayan Doctor Oc. bir anda Spiderman'e saygı duymaya başlıyor ve onun kaldığı yerden devam edeceğini söylüyor ve kendini Superior Spiderman ilan ediyor. Bu da başka bir seri...
Biraz uzun bir yazı oldu ve buraya kadar sabırla okuyan herkese teşekkürler, kendimizce önemli ve bilinmesi gereken 9 eseri listeledik, umarım hoşunuza gitmiştir. Yorumlarınızı bekliyoruz ^^

Yorum Gönderme

2 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)