Hearthstone'un Kaybolan PopüleritesiBlizzard'ın Warcraft evreninin kart oyununa evrilmiş hali olan Hearthstone , uzun yıllardır gerek Twitch, gerek medyada büyük yer kaplamaktaydı. Maalesef, zamanında kendisinin ondan öncekilerden bayrağı kaptığı gibi, şimdi de bayrağı devretme zamanı geldi. Peki Hearthstone kaybolan popüleritesini neye borçlu?

Hearthstone  İzlenmeleri 2018/19


Oyun Takibi Zor!

Bu maddeyi açıklamaya çalışırken gerçekten içim acıyor desem yalan olmaz. Oyunu neredeyse çıktığı zamandan beri oynuyorum diyebilirim ama yine de bazen gerçekten kendimi yabancı hissediyorum oyuna. Zaten şuan bu yazıyı da aylar sonra oyuna girdiğim, gördüklerim üzerine karalar bağladığım bir anda yazıyorum. 

Eğer oyuna birkaç aylığına ara vermişseniz, geri döndüğünüzde neler olduğunu anlayamayabilirsiniz, korkmayın muhtelemen yine bir expansion gelmiştir. Her expansion ile yaklaşık 100 kart ve bazen yeni kart kabiliyetleri geliyor. Aylar sonra gelip de bunca kartı, kartların mekaniğini ve metayı kavrayıp ayak uydurmak bir hayli zor olacaktır sizin için.  Ayrıca destenizin gelişimi için de günlük olarak görevleri yapıp üstüne gold kasmanız gerekecek, tabi yüklü bir nakit harcaması yapmayacaksanız.

Yeni Oyuncular Ne Yapsın?

Cevabı aslında oldukça basit, yeni oyuncu yok! Yıllardır oynayan biz bile takip etmekte zorlanırken sıfırdan başlayan, hiçbir mekaniği vesaire bilmeyen biri oyuna nasıl tutunabilir? Oyunda binlerce kart mevcut. Eğer ki evrene özel bir ilgisi, geçmişi varsa mecbur katlanacak tabi orası ayrı. Zaten farkında mısınız bilmiyorum ama Hearthstone'un tamamen bitmesi söz konusu bile değil, oyuna aşırı derecede sadık bir hayli insan var sonuçta.


Yeni Arayışlar

Yaklaşık 5 yıldır oyunu oynayan biri de olsam ben de inanıyorum ki bazen farklı şeyler denemek gerekebiliyor.  Özellikle son yıllarda çıkan kart oyunları (Gwent, MTGA vb.) da Hearthstone oyuncularını bir nebze dağıtmış durumdaydı zaten, son darbe de Riot Games'den geldi. Nasıl ki Autochess'ten sonra TFT'nin basit arayüzü ve aile dostu grafikleriyle oyuncuları çektilerse, yine Legends of Runeterra ile aynı şey olmaya başladı. 


Riot Games bu sektörde yeni olmasına rağmen güzel ilgi gördü oyunculardan, zamanla katlanacak da bu ilgi. Artan ilgiyle beraber halihazırda Hearthstone yayını yapan yayıncılar da yeni oyunlara kayıyor, yayıncıyı gören izleyici de oyuna merak sarıyor ve böyle kısır bir döngü başlıyor.

Blizzard Nefreti

Son birkaç yıldır oyuncular, oyuna sürekli getirilen yeniliklerin metayı değiştirip değiştirip oyun içi satın alımların artmasına yönelik olduğuna inanıyor ve oyunu P2W (Pay-to-win) olmasından ötürü suçluyor, bu herkesin bildiği sebep.  Bir de işin diğer tarafı var, 2019 sonlarında bir turnuvada Hong Kong olaylarını desteklediğinden ötürü Blitzchung 'dan ödüllerinin alınması ve turnuvadan men edilmesi, Blizzard'a karşı büyük bir boykot başlatmıştı. Daha sonra ise Blitzchung'un arkasında olduğunu söyleyen bir e-spor takımı da ceza almıştı ve bu olay Blizzard'ın fitilini ateşleyen hata olmuştu.Peki Blizzard Ne Yapıyor?


Bunca eleştiri ve tepkiden sonra oyundaki yeni gelişmelerden de görüyoruz ki sanırım Blizzard artık hatasını farketmiş, kitlesini korumaya çalışıyor. En çok şikayet edilen P2W ve gelişim sıkıntısını aşmak için oyun içi görevleri kolaylaştırmış, daha çok ödül ve deste vermeye başlamış. Bir yerden başlamak lazım değil mi ?
Ayrıca son zamanlarda hoşuma en çok giden şeylerden biri de yeni oyun modu Battlegrounds oldu. İnternetteki yorumlara  ve çevremdeki kişi bakarsak, Blizzard'ın popüler Autochess tarzı oyun modunu kart oyununa aktarması oldukça başarılı bir hamle olmuş. Peki sizce Hearthstone'un tutunma çabası ne denli sonuç verir, oyun için hala umut var mı ?

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

 1. Yıllardır oyunu oynuyorum defalarca metanın durumundan bırakıp geri döndüm şu an yine aynı şekilde sadece günlük görev için giriyorum. Hsnin eskisi gibi olmayacağından eminim çünkü artık çıkan kartların saçmalığı ve rng başka boyutlara taşınmış durumda. Şu an günde saatlerce (tatilse) lor oynuyorum. Zamanla çok daha kokay bi şekilde elde ediyorsun kartları. Hs de bi deste yapmak aylarımızı alıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumun için teşekkürler. Özellikle getirdikleri ''Reborn, sidequest'' benzeri özellikler oyunun basitliğini ve özüne zarar veriyor. Sık sık gelmekte olan her expansiondan sonra, uzun bir süre oyundaki rekabete dahil olmak mümkün olmuyor ve bu da çoğu oyuncuya yeter artık dedirtiyor. Yine de eskisi gibi zirveye oynayamasa da Hearthstone'un tam anlamıyla biteceğine inanmıyorum, bekleyip göreceğiz.

   Sil
 2. Güzel eleştirel bir yazı olmuş eline sağlık

  YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)